W każdym samochodzie, jak i nawet jakimkolwiek innym pojeździe znajduje się mnóstwo różnego rodzaju mechanizmów, układów, czy technologi, które pozwalają ograniczyć ilość emitowanych do powietrza spalin. Spaliny zawierają naprawdę sporo związków chemicznych, które negatywnie działają nie tylko na środowisko, ale i na ludzkie zdrowie. Tyczy się to przede wszystkim samochodów z silnikami diesla, które dodatkowo emitują wraz ze spalinami wyjątkowo szkodliwe cząstki stałe.
Ważna rola układu wydechowego
Układ wydechowy poza jak najdokładniejszym tłumieniem hałasu musi jeszcze zadbać o to, by do powietrza dostawało się jak najmniej zanieczyszczeń. Na układ wydechowy oprócz tłumików składają się przede wszystkim katalizator i w wielu przypadkach filtr cząstek stałych (DPF). Takie urządzenia odpowiadają za wytwarzanie reakcji chemicznych, których skutkiem jest częściowe oczyszczenie spalin (w tym pierwszym przypadku) lub za zatrzymywanie cząstek stałych zawartych w spalinach (w tym drugim przypadku).
Coraz mniejsze spalanie i wysokiej klasy filtry
W pewnym sensie w pozbywaniu się wszelkich zanieczyszczeń pomagają filtry, których głównym zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie silnika przed zanieczyszczeniami. Na chwilę obecną rozwijane w przypadku samochodów technologie pozwalają w dużej mierze na zredukowanie ilości potrzebnego do przejechania pewnej odległości paliwa. Dodatkowo niektóre z samochodów napędzane są choćby gazem, czy prądem elektrycznym, przez co emitują bardzo mało zanieczyszczeń, albo nie emitują ich wcale.