W samochodach osobowych, ale i we wszelkich innych pojazdach, które poruszają się po ulicach miast i wykorzystują do tego jakieś konkretne paliwo, stosuje się wiele urządzeń oraz elementów, których zadaniem jest oczyszczenie w jak największym stopniu spalin. W spalinach znajdować się mogą szkodliwe dla ludzi związki chemiczne, a nawet cząstki stałe, które wywołać mogą nawet choroby pokroju raka. Konieczne jest więc stosowanie odpowiednich układów, które w bardziej lub mniej skuteczny sposób mogą oczyścić spaliny. Jednymi z najważniejszych elementów oczyszczających powietrze są katalizatory oraz filtry cząstek stałych.
Czym są filtry DPF?
Filtry DPF są swego rodzaju urządzeniami, które wewnątrz obudowy posiadają liczne przegrody, co sprawia, że w sumie posiadają one bardzo dużą powierzchnię. Na powierzchni mogą śmiało osiadać cząstki stałe w postaci popiołu oraz sadzy. Gdyby nie stosowanie takich filtrów, z silników np. diesla wydostawałby się zamiast niemal niewidocznych spalin, czarny, szkodliwy dla ludzi dym. Filtry DPF z czasem zapełniają się. W nowocześniejszych filtrach, można sobie z tym łatwo poradzić, bo nagrzewają się one do wysokich temperatur, w których cząstki sadzy są w stanie się spalić. Wtedy konieczne jest jedynie mechaniczne pozbycie się samego popiołu.
Reaktory katalityczne
Taka nazwa katalizatorów z pewnością wielu osobom nie jest znana i raczej nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ stosuje się ją znacznie rzadziej. Katalizator jest jednym z istotniejszych elementów układu wydechowego. Pozwala na zneutralizowanie poszczególnych związków chemicznych. Dzięki temu w spalinach znajduje się zdecydowanie mniejsza ilość składników, które w dużym stopniu mogłyby wpłynąć na stan zdrowia ludzi. Katalizatory samochodowe są urządzeniami wyjątkowo wytrzymałymi. Mogą służyć wiele lat i bez problemu wytrzymują przejechanie nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.